Najlepszy czas na planowanie gniazdek i włączników, jest wtedy kiedy budujesz dom, lub remontujesz od podstaw mieszkanie. Gdzie je dać i ile ich potrzeba w takich pomieszczeniach: kuchnia, łazienka, salon, sypialnia.
Najważniejsze uwarunkowania to są nasze wytyczne. Czyli gdzie co planujemy robić. Gdzie będziesz często czytał książkę, odpoczywał, oglądał telewizor. Do tego podstawą jest wykonanie układu funkcjonalnego domu/ mieszkania. Układ funkcjonalny określa podstawowe funkcje i strefy mieszkania. Gdzie będzie fotel, gdzie biurko, gdzie będzie stała kanapa, gdzie planujesz akwarium. Układ eliminuje podstawowe błędy.
W SALONIE
W miejscu, gdzie jest telewizor, dobrze sprawdzą się 4 gniazda. Minimum to 3 gniazda. Telewizor, dekoder, DVD czasami i jedno zapasowe gniazdo się sprawdzi. Gniazda można umieścić w komodzie a kable od podwieszanego telewizora schowane w korytku, który jest ukryty w ścianie. Dzięki temu nie widać kabli. Kiedy na sofie chcesz ładować telefon, to warto gniazda zrobić nie za nią, ale obok niej. Gdzie będzie stała świąteczna choinka? Wiadomo jest to krótki okres, ale po co ciągnąć przedłużacze jeśli można uwzględnić w tym miejscu gniazdo. Gdzie będziesz prasować ubrania. Przy wejściu oczywistością jest, że dajemy włącznik, ale warto również umieścić go w miejscu, gdzie najczęściej odpoczywamy. Wtedy z kanapy oglądając telewizję, możemy zagasić światło główne i włączyć nastrojowe, nie wstając z kanapy.
W KUCHNI
Kuchnia jest pomieszczenie, gdzie potrzebujemy prądu dużo. Do sprzętów AGD. I tutaj uwaga! Nigdy nie umieszczajcie zasilania elektrycznego do sprzętów AGD za nimi. Jest to nie wygodne, jeśli jest jakaś awaria, musimy wyciągnąć sprzęt i wyciągnąć wtyczkę z kontaktu. Kolejnym minusem jest fakt, że zmywarka jest głęboka i te gniazda ze wtyczką nie zmieszczą się pod standardowym blatem 60 cm. Dlatego gniazda umieszczamy w szafkach obok. Ja preferuję gniazda 20 cm nad ziemią. Warto zaznaczyć sobie lub projektantowi, na jakich zależy Ci sprzętach w kuchni. Chodzi o termomikser, miker, ekspres. Wysokość to 110 cm od podłogi, lub stosujemy porty elektryczne chowane w blacie. W kuchni ważne jest dobre oświetlenie strefy roboczej. Ja stosuje oświetlenie LED, jest to taśma, którą elektryk wkłada do wyfrezowanego miejsca w szafkach wiszących. A zasilacz jest w nich chowany. Włącznik jest na dotyk i jest to komfortowe rozwiązanie, wystarczy delikatnie by oświetlić blat. Jeśli rezygnujesz z szafek wiszących, musimy zapewnić sobie dodatkowe oświetlenie, w tym wypadku skorzystaj z włącznika schodowego, gdzie od razu po wejściu do kuchni oświecisz strefę roboczą i całość pomieszczenia.
W SYPIALNI
Tutaj sprawdzi się gniazdo elektryczne zaraz przy łóżku, oraz jedno dodatkowe np. na odkurzacz. Jeśli przewidujesz toaletkę w sypialni, pamiętaj, że ona też może wykorzystać światła przy lustrze do lepszego zrobienia makijażu. Przy łóżku gniazda często są chowane w szafkach nocnych. Jest to czasami nie wygodne, żeby odsunąć tę szafkę, dać ładowarkę, lub lampkę nocną. Można je zlokalizować nad szafką nocną i dostęp jest nieograniczony. Na wysokości zazwyczaj 45 cm nad ziemią. Włącznik schodowy, jest to tip hotelowy, który się sprawdza. Z łóżka możemy wyłączyć światło całkowicie, lub zmienić na dekoracyjne, nastrojowe.
W ŁAZIENCE
W łazience jest oczywistością jest to ze nie potrzebujemy tam dużo gniazdek. Patentem jest gniazdko w szafce z lustrem. Ładujesz w takiej szafce szczoteczkę, trymer. Jest ono schowane i jest bardzo przydatne. Gniazda w łazience sprawdzą się na wys. 110 cm. Jeśli je schowamy do szafek, to zależy od konstrukcji szafek. Warto w łazience mieć włączniki schodowe. Przy wejściu niech będzie włącznik, który oświeci światło główne i da możliwość zaświecenia światła przy lustrze, np. kinkietu. Ja preferuje jednak włącznik osoby do kinkietu umieszczony zaraz przy lustrze. Jest to wygodne, bo nie muszę się wracać i oświecać znowu. Inni preferują rozwiązanie schodowe, ponieważ przy wychodzeniu nie zapominają zgasić tego kinkietu. Jak kto woli!
Warto dodać włącznik schodowy światła dekoracyjnego w okolicach wanny. Kiedy leżysz w wannie i chcesz zmienić klimat, wystarczy, że sięgniesz i boom gotowe. UWAGA pamiętaj o tym, że tego typu gniazda muszą mieć IP44, czyli wodoodporne i 60 cm od wody.
Wysokość montażu gniazd elektrycznych:
- Jeśli gniazda są bez specjalnego przeznaczenia, jak np. do okapu to montujemy je na wysokości 20-30 cm nad ziemią.
- W kuchni ok. 10 cm nad blatem lub stosujemy porty pod blatowe
- W sypialni 40 cm – szafce nocnej lub 45 cm nad szafką nocną.
- Włączniki światła wg normy to 110-115 cm nad ziemią
Przemyśl swój układ funkcjonalny i gdzie będzie stał jakiś sprzęt. Dzięki temu unikniesz przedłużaczy i stosowania złodziejek.
Najnowsze komentarze