Styl boho
Wkradł się do naszych wnętrz i miejmy nadzieję, że zostanie z nami na długo. Umiejętność łączenia designu lat 60,nuty bohemistycznego charakteru, wiejskiej sielskości, motywów etnicznych, to właśnie dobry przepis na udane wnętrze, pełne ciepła, sztuki, ale przede wszystkim wolności i przyjemnej atmosfery. Styl został doceniony przez naturalność, nonszalancję i wygodę, ale i za swobodę dobierania wzorów czy materiałów. Podobnie jak w przypadku wnętrz eklektycznych, opieramy się na zasadach niedbałego, ale wyważonego stylu. Artystyczny, barwny, ale także spokojny i stonowany styl może pobudzić kreatywność w każdym z nas.
Od poczatku
Tak naprawdę styl boho kojarzy się z rewolucją obyczajową przełomu lat 60 i 70, ale korzenie tego stylu sięgają aż XIX wieku. Bohemą określano grupę artystów, malarzy, muzyków i aktorów, niewpisujących się w ramy i styl życia nomadów. Ich czas wypełniały podróże, przyjęcia, wernisaże, zakrapiane biesiady utrzymywane w pesymistycznej atmosferze, idealnie opisują skrajną, dualistyczną naturę boho, gdzie mroczne spotyka się ze swobodnym, okcydentalne z orientem, a twórcze i kunsztowne z prymitywną nonszalancją. Dzięki temu w tym stylu możemy odnaleźć ogromną mieszankę, która idealnie sprawdza się we wnętrzach. Zmienia się to na przestrzeni wieków, przyjmuje motywy innych stylów, dzięki czemu mamy ogromną różnorodność od boho-marokańskiego aż po współczesne wersje scandi boho. Zaletą tego stylu jest dowolność w wyborze kolorów, czy wzorów. Czasami z pozoru niepasujące do siebie zestawienie okazuje się doskonałym wyborem. Nie ma sztywnych zasad we wprowadzeniu go do wnętrz, podąża własnymi ścieżkami, jednak jest parę motywów przewijających się we wnętrzach.
Na jakie kolory postawić?
Dominujące barwy, intensywne, soczyste połączenia wręcz krzykliwe, łączone ze sobą to ważny element wnętrz w takim stylu. Nie należy się wystrzegać i bać takich połączeń. Wnętrza nawiązują do orientalnej palety barw, czerwieni w odcieniu wina czy rubinu, purpury, turkusów lub brązów. Sprawdzają się barwy stonowane, które są tłem dla rozmaitych dekoracji czy akcesoriów. Doskonale sprawdzi się żółć, delikatny miętowy czy patyna. Wyjątkiem od takich zestawień jest styl scandi boho, który wymieszał się ze stylem skandynawskim. Boho w tym klimacie utrzymywany jest w stonowanych kolorach. Ważnymi dekoracjami w takim wydaniu są poduszki, dywany, kosze, obrazy, czy doniczkowe rośliny.
Co jest najbardziej charakterystyczne, w stylu boho?
Styl ten to przede wszystkim bogactwo wzorów i ornamentów, nawiązujących do kultury, ludowych haftów czy rustykalnych zdobień. W takim stylu dobrze sprawdzą się geometryczne, pstrokate, charakterne tapety, ale i dywany, czy płytki. Musimy jednak pamiętać o wybranym przez nas stylu boho, które ma zagościć w naszych domowych kątach. Ważną rolą jest dobór materiałów i surowców, które mają towarzyszyć nam w aranżacji przestrzeni. Podkreślić wnętrze możemy dzięki egzotycznemu gatunkowi drewna np. palisander, mahoń, heban. Warto pamiętać, aby mocne akcenty przełamywać delikatnymi, lżejszymi akcesoriami czy meblami np. z wikliny czy bambusa. Akcesoria ceramiczne, ręcznie zdobione fantastycznie podkreślą klimat, przywiezione figurki, czy bibeloty z dalekich podróży także sprawdzą się doskonale w takim stylu. Oczywiście hitem są wszystkie makramy, czy wełniane kilimy. W tym stylu naprawdę można poszaleć i stworzyć ciekawe wnętrze. To ogromny ukłon w stronę naturalnych materiałów i roślinności co może przełożyć się także na sposób naszego życia. Naturalne materiały są doskonałe do naszych wnętrz, a roślinność, o której już niejednokrotnie pisałyśmy będzie fantastyczną kropeczką nad i w wyborze wnętrza boho.
Podsumowując i streszczając nasz wpis:
Należy pamiętać przede wszystkim, w jakim kierunku boho chcemy podążać.
Lekkość, delikatność/ wyraziste mocne wzory łączone z mocnym kolorem
Elementy rustykalne
Naturalne materiały -ręcznie robione naczynia, wzorzyste, bibeloty, makramy, kilimy
Wzory etniczne/ geometryczne / folk
Zieleń- świeża, żywa, suszone kwiaty ozdoby
Najnowsze komentarze