Na co zwrócić uwagę udając się do sklepu, by kupić takie panele. Panele winylowe mają sporo zalet i to właśnie przez nie stają się coraz bardziej popularne. Kiedy decydujesz się na zakup takiej podłogi, zwróć uwagę na klasę ścieralności. Występują trzy klasy klasyfikacje użyteczność, na podstawie których nadajemy podłodze odpowiednie właściwości. Aby określić klasę użyteczności, należy przeprowadzić kilka testów, a klas ścieralności (AC) jest zaledwie jednym z nich. AC3 jedna z niższych, AC4 dobra, AC5 najlepsza.
Klasa 2- Obiekty mieszkalne, gdzie wyróżniamy 21 dla małego natężenia ruchu, 22 dla normalnego natężenia ruchu oraz klasę 23 wysokie natężenie ruchu.
Klasa 3- obiekty komercyjne w tej samej klasyfikacji 31, 32 i 33 uzależnionej od intensywności ruchu.
Klasa 4- obiekty przemysłowe, tak samo stopniowana 41, 42, 43. Mimo ze analogicznie stopniujemy, to w praktyce bardzo trudna do osiągnięcia jest ta kwalifikacja.


Na co zwrócić jeszcze uwagę?
Na grubość warstwy użytkowej, w panelach winylowych występuje 2 mm, 3 mm, 5,5 mm oraz 7 mm. Jest to istotne dlaczego? Bo panele położone np. w holu są często użytkowane, narażone na wilgoć z deszczu lub śniegu, wnosimy na butach kamienie, żwir, piasek. Jak postawimy na grubość 2 mm, to szybko się zetrą i zniszczą. Kieruj się zasadą im większe użytkowanie, tym większa grubość.
Super zaletą jest ilość dostępnych wzorów. Mogą imitować drewno, beton, płytkę. Podłogi wyglądają bosko. Zobacz poniżej



Kolejne zalety to fakt, że możemy montować je na ogrzewaniu podłogowym, świetnie przepuszczają ciepłe powietrze. Możemy montować w łazienkach, bo są odporne na wilgoć. Panel jest wodoodporny, ale jego krawędzie, nie. Podczas montażu należy ścianę, podłogę zabezpieczyć tzw. Folią w płynie. Jest to dobre rozwiązanie, dobry fachowiec na pewno wie, co to jest. Nie jest to drogi zabieg ani trudny do wykonania.
Panele winylowe są antypoślizgowe. Jeżeli są przyklejane do podłogi, to nie dają efektu stukania, gdy się chodzi po nich. Dobre panele są odporne na uderzenia. Jak nawet jeden panel się zniszczy, to można go wymienić, bez ściągania całości powierzchni, lub jej części. Zdecydowany plus! Podobno nie przyciągają kurzu i łatwo je wyczyścić.
Montaż, są dwa sposoby na klik jak zwykłe panele, lub klejone. Jak na klik musisz dokupić podkład. A jak na klejone na podłogę to wadą jest fakt, że podłoże musi być idealne. Co wiąże się z dodatkowymi kosztami, wylewaniem wylewki samopoziomującej. W montażu na klik nie ma takich wymagań, ale doliczyć trzeba koszt podkładu.
Wadą jest fakt, że jest to materiał sztuczny, nie umywa się tak naprawdę do prawdziwego do drewna jak i dobrej jakości paneli. Jeśli chodzi o względy estetyczne. Jeśli kupisz tanie panele, bez certyfikatu, to obawiam się, że może on zaszkodzić zdrowiu.
Cena za m2 dobrych paneli winylowych to koszt od 100 PLN + podkład to koszt 130 PLN.
Najnowsze komentarze