Przyjazny mikroklimat to jedna z zalet roślin w domu. Dodatkowo nawilżają powietrze, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Dekorują przestrzeń w modnych donicach, ozdabiają regał i parapet okienny. Można dać je do salonu, kuchni, sypialni, a nawet łazienki. Podkreślają styl mieszkania. Z moją pomocą znajdziesz odmiany pasujące do klasycznych jak i nowoczesnych aranżacji
Do jakich pomieszczeń jakie rośliny?
Do każdego pomieszczenie można dobrać roślinę. W salonie często wykonuję się kompozycje o nazwie zielona wyspa. Na podłodze, w kącie lub przy oknach balkonowych stawia się kilka sztuk roślin w ozdobnych donicach. Gatunki, jakie świetnie się odnajdą to paprotniki, draceny, juki, beniaminy (duże) figowce oraz zielistki. Dobrze sprawdzają się skrzydłokwiaty, anturium oraz wężownice. Te gatunki wytwarzają dużo tlenu i nawilżają powietrze. Możesz wykorzystać je również do sypialni, ponieważ dobrze wpłyną na samopoczucie i na głęboki sen.
W łazience sprawdzą się prawie wszystkie rośliny doniczkowe, oprócz kaktusowatych. Nie jest to wbrew pozorom trudne środowisko dla roślin, ponieważ rośliny z krajów tropikalnych (większość doniczkowych) uwielbiają wysoką temperaturę i wilgotność. Nie możesz jednak trzymać ich blisko środków chemicznych, ze względu na szkodliwe opary. Sprawdzą się takie gatunki jak: Monstera, Kroton, Alokazja, Anturium, paprotka, Difenbachia. Nie podlewaj często, w łazience panuje duża wilgotność. Nie stawiaj rośliny na parapecie, przy który jest nasłoneczniony, ponieważ tolerują one wilgoć, ale nagrzewania słonecznego już nie. W łazience bez okna i w dodatku ciemnej nie będą kwitły oraz nie będą rosły wszystkie kwiaty. Świetnie sobie poradzi ZAMIOKUKLAS. 😊
W kuchni postaw na zioła. Bazylia, mięta, szałwia, rozmaryn, lawenda będą dekoracją i przyprawami. Sprawdzą się również. Do gatunków, które oczyszczają, najlepiej powietrze zaliczamy anturia, begonie, złocienie, bluszcze, begonie, zielistki, draceny i figowce.
NIE ZAPOMNIJ:
Każda roślina potrzebuje innych warunków do szybkiego wzrostu. Każdy gatunek różni się swoimi preferencjami co do nasłonecznienia, temperatury, wilgotności. Dlatego nie jako architekt wnętrz polecam dobierać w przemyślany sposób odmiany roślin. Zastanów się, ile dziennego światła dociera do pomieszczenia, miejsca, gdzie chcesz postawić roślinę. Jak dużo miejsca chcesz poświęcić na zieloną dekorację.
Do jakiego stylu jakie rośliny?
Do każdego stylu dopasujemy rośliny. Wyglądają dobrze na tle ciemnych jak i białych ścian. Dobrze komponują się z surowymi materiałami jak cegła, beton czy naturalnym i ciepłym drewnem.
Skandynawskie wnętrza to szklane naczynia i storyczki. Styl industrialny gatunki o dużych liściach. Monstera, Juka, dracena, figusy w charakteryzowane na drzewka bonsai. Styl rustykalny gliniane donice, ratanowe, drewniane kwietniki. Sprawdzą się paprocie, begonie, hortensje, cyklameny. Styl nowoczesny skrzydłokwiaty, wężownice i kaktusowe odmiany. Kuchnia zioła- lawenda w doniczce.
Na regały, belki, ścianki działowe świetnym efektem jest zielony wodospad. Gatunki roślin pnących jak winorośl lub bluszcze. Zwisją, opadają tworzą tafle zieleni.
Najnowsze komentarze