Elementy, które pojawiają się zawsze w kuchni, ale jak je wybrać, żeby być zadowolonym, jakie są możliwości i rodzaje.
Kiedy wyposażamy, swoje wnętrza dbamy o to, żeby poszczególne wyposażenie było piękne, ale również funkcjonalne. Dla różnych ludzi, praktyczność i piękno może być całkiem czymś innym.
Zlewozmywaki- czy są konieczne? Oczywiście. Zlewy służą do mycia naczyń, żywności, płukania i czyszczenia. Nie jest on już taki ważny jak kiedyś. Kiedy zmywarka nie była standardem w kuchni. Jednak bez niego nie da się obejść. Z własnego doświadczenia wiem, że klienci dzielą się na tych, którzy myją ręcznie bardzo często, a zmywarka służy do pomocy podczas imprez okolicznościowych, oraz takich, którzy bez zmywarki nie wyobrażają sobie życia.
Jakie mamy opcje, wybierając zlew?
Dawniej oczywistym wyborem było wybranie zlewu dwukomorowego. Nie było zmywarek. Jedna komora służyła do mycia naczyń, druga do ich obcieknięcia. Na rynku mamy już zlewozmywaki jednokomorowe, dwukomorowe, tzw. Półtorej komory. Jedna komora może być większa druga malutka. Ostatnia opcja jest najmniej korzystna. Ponieważ mała i duża komora znajduje się w tym samym module szafki dolnej, więc zabiera miejsce i tak naprawdę duża komora nie jest duża. A mycie naczyń w tej duże jest niekomfortowe. Półtorej komory- odradzam. Polecam wybrać jedną dużą komorę- jest ona komfortowa, podczas mycia i swobodnie możemy obracać naczyniem. Dwukomorowa jak najbardziej jest dobra, ale jeśli inwestujemy w zmywarkę, nie ma sensu zabierać cennego miejsca na blacie. Zlew zawsze zajmuję miejsce na blacie.
Jaka wielkość?
Im większy, tym lepszy, ale pamiętajmy o gabarytach swojej kuchni. Abstrakcyjny będzie wielki zlew w małej ciasnej kuchni. Są małe zlewy o szerokości 16 cm, ale czy on sprawdzi się w kuchni, w której bardzo dużo gotujemy? Nie.
Jaka głębokość zlewu?
Podobnie jak wyżej. Im zlew jest głębszy, tym jest bardziej komfortowy. Odkładamy w zlewie naczynia piętro i możemy zacząć od góry ich mycie. Nie musząc ich wyciągać, żeby je umyć.
Montaż zlewu.
Zlew może być nakładany oraz wpuszczany (podwieszany) w blat. Nakładany leży na blacie powstaje rant, z krawędzi zlewu. Zlewozmywak podwieszony jest schowany pod blat, nie ma widocznych krawędzi na blacie, komfortem jest, zgadniecie okruszków prosto do komory. Przy zlewie nakładanym nie mamy takiej możliwości.
Kształt
Na rynku mamy zlewozmywaki okrągłe (zajmują mniej miejsca, ale są mniej pojemne), kwadratowe, prostokątne, narożne. Tutaj postaw na efekt wizualny, dopasuj go do kuchni.
Materiały z jakich wykonywane są zlewy.
Na rynku jest sporo możliwości, mieszanki kamienie, granity mieszane z żywicami oraz innymi kruszonkami, fragranity, konglomeraty są matowe i popularne. Ceramika– jest zazwyczaj błyszcząca, łatwa w utrzymaniu, taka sama jak ceramika jak łazienkowa. Stal nierdzewna– najbardziej sterylna, ponieważ stal jest materiałem antybakteryjnym, może być gładki, szczotkowany. Jeśli blat jest kamienny, kamieniarz jest w stanie przygotować nam blat z tego samego materiału. Te wszystkie materiały różnią się od siebie. Estetycznie oraz funkcjonalnie. Zlew ceramiczny jest funcjonalalny jeśli chodzi o czyszczenie. Taki zlew się nie farbuje. Zlewozmywaki fragranitowe, świetnie się sprawdzają, ale wyznacznikiem jakości jest ich cena. Jeśli kupimy biały kamienny zlew, który jest tańszy ok. 300 PLN, nie możemy oczekiwać, że ta biel zostanie na zawsze. Są one porowata i pochłaniają kolor bary, buraka itd. Czarny kolor również będzie trudny w utrzymaniu, kiedy decydujesz się na taki materiał, musisz zwracać uwagę na jego porowatość- żeby była jak najmniejsza i cenę.
Spiek kwarcowe/ kamień– są bardzo praktyczne, ale minus jest w narożnych częściach tych zlewów. Łączone pod kątem 90 stopni, gromadzi się w krawędzi brud i wymaga specjalnego czyszczenia. W zlewozmywakach gotowych nie ma tego problemu.
Stal nierdzewna– polecana do lokali gastronomicznych. Widać na nich kamień, ale pielęgnacja i czyszczenie pozwala na wygranie walki z kamienieniem.
Ociekacze.
Czy jest potrzebny? Jest to miejsce, na które odkładamy, umyte naczynia do wyschnięcia. Kiedyś oczywiste teraz są różne warianty do wyboru. Jeśli decydujesz się, na zmywarkę ociekacz wcale może nie być przydatny, zajmuje on miejsce na blacie. Często jest połączony ze zlewozmywakiem. Zajmują one najwięcej miejsca na blacie. Ociekacze wkomponowane w blat (kamienne/ kompozytowy/ spieki kwarcowe/ konglomeraty), tworzone jako pochylnie, rynienki. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, nie rzuca się w oczy, dobrze wygląda. Dobrze się sprawdza. Mobilne ociekacze dodatkowy mebel na blacie- trudne w myciu druciki, ale zawsze można go schować. Ociekacz schowany w górnej szafce nie jest, wg mnie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zamykamy wilgoć w szafce, co może spowodować uszkodzenia płyty. Najprostszym rozwiązaniem jest brak ociekacza- jak mamy blat odporny na wilgoć wystarczy rozważyć szmatkę na blacie i położyć na niej naczynie.
Najnowsze komentarze