Malowanie mieszkania, czy domu, odświeżanie jego wyglądu, należy do prac remontowych, w których możemy sami uczestniczyć. Warto zaplanować sobie pracę, przemyśleć wcześniej kolorystykę (też już pisałam na blogu o kolorach ich wpływie na nasze samopoczucie). Pamiętajcie, że zabierając się do malowania, musimy zabezpieczyć wszystkie meble, podłogę, okna, drzwi, aby, nie zachlapać farbą i nie musieć się niepotrzebnie denerwować. Najlepiej kiedy wszystkie te meble, możemy wynieść do pomieszczenia obok, co sprzyja nam swobodnemu postawieniu drabiny, zyskaniu przestrzeni, podczas malowania. Czasami, nie można wynieść mebli, więc maksymalnie przesuwamy je na środek pomieszczenia, tak aby były jak najbliżej siebie, po czym szczelnie zabezpieczamy folią malarską. Nadmiar tej foli, możemy przyciąć, a samą folię przykleić do podłogi, za pomocą taśmy malarskiej. Podłogę także przykrywamy folią, przyklejając boki do listew przypodłogowych. Ułatwi nam to malowanie ścian bliżej podłogi. Framugę okienną i drzwiową, włączniki oraz gniazdka elektryczne oklejamy papierową taśmą malarską, a jeśli zajdzie potrzeba możemy użyć folii.
Przygotowanie
Przygotowując się do malowania, musimy mieć wszystkie odpowiednie narzędzia, a także odpowiednią ilość farby. Wybierając farbę, pamiętajcie, o przeczytaniu wydajności produktu oraz jaką ilość warstw zaleca producent. Niektóre farby potrzebują, przed malowaniem odpowiednich lakierów czy podkładów. Stan ścian, które będziemy malować, ma ogromne znaczenie, więc musimy ją odpowiednio przygotować przed przystąpieniem do prac. Ściana powinna być odtłuszczona, niezabrudzona, wyrównana o dobrej przyczepności. Kiedy stara farba nam się łuszczy, najlepiej ją usunąć (sprawdzić stopień przyczepności starej farby można za pomocą taśmy klejącej). Kiedy powierzchnie są brudne, trzeba je wyszorować detergentem, a później zmyć pozostałości. Powierzchnie, które pylą lub bardzo piją wodę, można zagruntować specjalnym środkiem zwiększającym przyczepność. Dzięki niemu nie ma nadmiernego wchłaniania farby w podłoże, farba zostaje na powierzchni i się nie rozwarstwia. Ściana, którą malujemy, nie może być wilgotna, gdyż będzie się łuszczyć, z kolei suche i gorące powietrze wpłynie na pęknięcia i smugi. Ważne jest odgrzybienie ściany, jeśli takie występuje, i pamiętajcie o uzupełnieniu wszelkich nierówności.
Otwierając pojemnik z farbą, musimy ją wymieszać tak, aby zapobiec rozwarstwieniu spoiwa od pigmentów i wypełniaczy. Czasami można rozcieńczyć farbę, ale należy zapoznać się z instrukcjami producenta, jednak taką rozcieńczoną warstwę możemy kłaść tylko jako pierwszą. Po dłuższym odstawieniu farby należy znowu ja rozmieszać.
Od czego najlepiej zacząć?
Malowanie zaczynamy od sufitu, najlepiej od narożników, wszystkie trudno dostępne miejsca, później ściany. Oczywiście pomocne nam będą narzędzia, precyzyjniejsze do malowania wnęki okiennej czy miejsc, gdzie jest kaloryfer. Najlepiej użyć do tego małych płaskich pędzli. Na samym końcu, możemy użyć wałka i pomalować duże fragmenty ściany. Taki sposób pozwala na pokrycie ściany cienką warstwą i przede wszystkim równą, używając np. dużego pędzla malarskiego, możemy spowodować powstanie smug, nierówności, gdyż farba się nam nierównomiernie rozłoży na powierzchni. Warto także mieć kratkę do odciekania, która pozwala kontrolować jej ilość na wałku.
Czasami ściana wymaga kilku warstw farby. Przystępując do malowania kolejnej, położona farba powinna być sucha. Jeśli chcecie przyśpieszyć pracę, pamiętajcie o prawidłowej wentylacji pomieszczenia. Wykorzystując farby strukturalne, czy dekoracyjne, należy przygotować odpowiedni podkład, najlepiej stosować się do wskazówek producenta. Ważna jest także technika nakładania np. wcieranie, lub rozprowadzanie okrężnymi ruchami. Przydadzą się nam do tego różnego rodzaju wałki, gąbki, grzebienie, szczotki, pędzle o ściętym włosiu, szpachelki lub pace.
Na zakończenie
Po zakończeniu malowania musimy zaczekać, aż ściany wyschną, należy zaczekać z odstawianiem mebli na miejsce, gdyż może grozić to zawilgoceniem pomieszczenia. Można natomiast usunąć folię, i dokładnie sprawdzić, czy coś nie zostało narażone na zabrudzenie, jeśli tak się stało, należy wilgotną ścierką zetrzeć farbę. Używając farb akwarelowych, myjemy wszystko ciepłą wodą, zanim farba zaschnie.
Najnowsze komentarze